środa, 13 listopada 2013

Szarlotka tatrzańska


Obok pierników, szarlotki to moje ulubione ciasta. I jak się tu nie skusić na taką, która z wyglądu wydaje się być dziełem sztuki i do tego jeszcze przypomina Ci twoje okolice? Jakiś czas temu mieszkałam właśnie wśród gór, choć nie pod "samiuśkimi Tatrami" :)  Jestem ponoć góralką choć daleko mi do twardego "górskiego" charakteru (jeśli tak można powiedzieć) ;) No i całe szczęście! Szarlotki tatrzańskiej nigdy nie spotkałam i nie jadłam ale miło wiedzieć, że  jest takie swojskie ciasteczko, ponoć specjalność niektórych restauracji w regionie :) Trochę się namęczyłam z krojeniem jabłek na cienkie plasterki (wybrałam ręczną "opcję" krojenia :P) ale warto było.

Szarlotka tatrzańska

Składniki:
  • 334 g mąki 
  • 167 g masła, zimnego
  • 60 g cukru pudru do wyrobienia ciasta + 4 łyżki do posypania jabłek + odrobinę do dekoracji (ile trzeba)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 żółtko
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego (w oryginale śmietana)
  • 1,5 kg jabłek (najlepiej twardych, lecz nie łamliwych i małosoczystych)
  • 1,5 łyżeczki cynamonu
Procedura:

Szybko posiekaj razem mąkę, proszek, masło i cukier puder, dodaj żółtko, jogurt i szybko zagnieć spójne ciasto. Wyłóż formę wielkości ok. 21 x 21 cm papierem do pieczenia, dno wylep 2/3 ciasta i wstaw razem z formą do lodówki na ok. 1 godzinę  Resztę – 1/3 ciasta – schowaj w woreczku do zamrażarki. Obierz i pozbaw gniazd nasiennych wszystkie jabłka. Pozostaw je w połówkach lub ćwiartkach jeśli są większe. Pokrój jabłka na cieniutkie plasterki (ręcznie lub mechanicznie).  Do jabłek dodaj 4 łyżki cukru pudru, cynamon i delikatnie wymieszaj, by przyprawy oblepiły wszystkie plasterki, postaraj się ich nie połamać.
Na wychłodzone ciasto w blasze wyłóż wszystkie jabłka układając plasterki poziomo, dokładnie dociśnij i wyrównaj. Na wierzch zetrzyj ciasto z zamrażalnika. Piecz w nagrzanym piekarniku do 160°C przez ok. 60-80 min – do zezłocenia się wierzchu. Po wystudzeniu posyp pudrem.

Źródło: http://www.chillibite.pl/2009/10/szarlotka-tatrzanska.html



Przepis bierze udział w akcji "Nie byle jaka szarlotka":


2 komentarze:

Komentarze to najczytelniejszy i najmilszy ślad Waszej obecności. Są o wiele lepsze od wszystkich tych matematycznych wskaźników wizyt i wyświetleń :) Dzięki nim widzę kto rzeczywiście jest zainteresowany moim blogiem :) Nie wstydźcie się komentować! Każde słowo, nawet to krytyczne, chętnie przeczytam :) Miło mi będzie jeśli polubicie też moją stronę na facebook'u :)))
Jeśli nie jesteście posiadaczami żadnego bloga a chcecie coś napisać to wybierzcie najpierw z menu rozwijalnego pozycję "Anonimowy", a podpiszcie się (imię lub nickname) w treści Waszego komentarza.

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKIE KOMENTARZE I POLUBIENIA :)